Bezúčelová (americká) hypotéka 5 5 12

Bezúčelová (americká) hypotéka

Americká hypotéka nie je hypotekárny úver na bývanie, ako by sa mohlo zdať. V skutočnosti je to bezúčelový spotrebný úver, pri ktorom klient nemusí dokladovať, na čo peniaze použil. S hypotékou má spoločné len to, že obe sú zaručené nehnuteľnosťou. Na rozdiel od klasickej hypotéky, ktorú môžete použiť len na bývanie, tú americkú môžete použiť na čokoľvek. Môžete z nej zaplatiť, čo len chcete. Preto sa často označuje aj ako bezúčelová hypotéka. Americkú hypotéku ponúkajú takmer všetky banky. Žiadatelia ju najčastejšie využívajú na financovanie rekonštrukcií, nákup bytového zariadenia, ale aj na kúpu auta. Najčastejším dôvodom pre výber americkej hypotéky je svojpomocná rekonštrukcia alebo dostavba nehnuteľnosti, pri ktorej je často problematické dokladovať celú cenu práce.

Je to vhodný typ úveru aj na financovanie nehnuteľnosti, ktorá nie je v katastri vedená ako objekt určený na trvalé bývanie ( napríklad pri kúpe chaty ). Financie, ktoré Vám banka požičia formou americkej hypotéky môžu byť až vo výške sedemdesiat percent ceny založenej nehnuteľnosti. Splácanie a doba poskytnutia americké hypotéky začína na dvoch , troch rokoch a zvyčajne končí na maximálnej výške 20 rokov.

Výhody americkej pôžičky 

  • priaznivejšia úroková sadzba, v porovnaní so spotrebným úverom
  • možnosť dlhodobého splácania
  • podstatne vyššia suma, ktorú si možno od banky požičať
  • možnosť mimoriadnej splátky kedykoľvek v priebehu splácania. Pokým mimoriadnu splátku vykonáte, nebude Vám bankou účtovaná žiadna sankcia ani pokuta.

Nevýhody americkej hypotéky 

  • cena americkej hypotéky je síce nižšia ako účelový spotrebný úver, no vyžaduje dlhšie a nákladnejšie vybavovanie
  • administratívne zaťaženie
  • pri nižších sumách a kratšej lehote splatnosti by náklady na získanie americkej hypotéky mohli byť dokonca vyššie ako úspora z nižšej úrokovej sadzby v porovnaní so spotrebným úverom
  • založením nehnuteľnosti riskujete, že v prípade ak sa dostanete do finančných ťažkostí, ohrozíte svoje vlastné bývanie