Hypotéka bez dokladovania príjmu 5 5 12

Hypotéka bez dokladovania príjmu

Sú isté situácie kedy človek nemôže dokladovať banke svoj skutočný príjem a je pre neho ťažké získať klasickú hypotéku napríklad na kúpu bytu alebo stavbu domu. Takáto situácia môže nastať napríklad vtedy, ak síce zarábate dosť peňazí, ale váš šéf vás „oficiálne“ vypláca tak, aby nemusel za vás platiť vysoké odvody. Takýchto prípadov by sa dalo nájsť oveľa viac. Našťastie aj tu existuje riešenie ako získať hypotéku. Niektoré banky ponúkajú aj hypotéky bez dokladovania príjmov.

V tomto prípade je potrebné sa ale pripraviť na prísnejšie podmienky. Banky síce hypotéku poskytnú aj bez dokladovania príjmu, to však neznamená, že si žiadateľa dôsledne nepreveria. Každá banka má svoj vlastný postup, dôležitým zdrojom informácií pre banky sú napríklad úverové registre. Okrem štandardných náležitostí spojených so schválením úveru (občiansky preukaz, list vlastníctva k zakladanej nehnuteľnosti,...) požadujú banky aj ďalšie, dodatočné informácie. Niektoré banky vyžadujú od klientov podpísanie čestného prehlásenia o svojich príjmoch a výdavkoch. Podmienkou získania úveru môže byť aj dĺžka pracovného pomeru, ktorá musí byť zväčša minimálne 12 mesiacov, v prípade klienta, ktorý má príjem z podnikania, je potrebné aby podnikal najmenej 6 mesiacov. Pre niektoré banky sú podmienkou schválenia hypotéky dvaja žiadatelia a bezproblémové splácanie aspoň jedného úverového produktu.

Hlavné nevýhody hypotéky bez dokladovania príjmu

  • hypotéka bez dokladovania príjmov predstavuje pre banku vyššie riziko a to sa prejavuje aj na cene požičaných peňazí
  • úrokové sadzby v prípade nepreukázania príjmu sú vyššie, ako v prípade predloženia všetkých podkladov
  • výrazné obmedzenie je viditeľné pri maximálnej poskytovanej výške hypotekárneho úveru. Kým pri klasických úveroch banky nemajú problém so 100 % prefinancovaním hodnoty nehnuteľnosti, pri hypotékach bez dokladovania príjmu je situácia iná. Aj keď aj tu existujú výnimky a niektoré banky poskytujú klientom, v prípade nepreukázania výšky príjmu, hypotéku do 100 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Aj keď určite nie pre každého klienta. Väčšina bánk však poskytuje hypotekárne úvery od 50 do 70 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti