Sporenie 5 5 12

Sporenie

V porovnaní s minulosťou a aj napriek zvyšujúcim sa nákladom na živobytie stále šetríme viac a viac. Aj z nízkych platov dokážeme čo to ušetriť. Na trhu preto banky ponúkajú množstvo sporiacich produktov. Napriek tomu takmer polovica klientov sporí stále len na bežných účtoch. Môžeme povedať, že tento spôsob je pohodlný, keďže nemusíte vyberať z rôznych ponúk bánk a peniaze máte neustále k dispozícií, avšak Vaše financie sú zhodnocované len veľmi nízkym úrokom.

Ak nechcete nechať svoje peniaze len tak ležať ľadom, ale chcete aby sa zhodnocovali efektívne, máte na výber z rôznych možností sporenia, ktoré ponúka každá banka. Tie ponúkajú sporenie k bežným účtom, na ktorom môžete sporiť pravidelnými vkladmi alebo jednorázovo či nepravidelne. Treba si však vybrať ten správny produkt. Banky uvádzajú percentuálnu mieru úroku, ktorá sa zväčša uvádza za rok (označované ako % p.a.), môže sa však stať, že v reklame banka uvádza voči konkurencií veľmi výhodný úrok. Tu si však treba dať pozor pretože väčšina takýchto sadzieb je uvádzaná nie za rok ako je to bežné, ale za celú dobu sporenie. Čo v konečnom dôsledku daný produkt zaradí medzi tie priemerné na trhu.

Sporiť môžete na účtoch s viazanosťou a bez nej. Hlavným rozdielom je, že u tých bez viazanosti máte svoje peniaze k dispozícií kedykoľvek a to bez poplatkov za výber. Úrok akým sa Vaše financie zhodnocujú je nižší ako u termínovaných vkladov. Pri tých sa však výber hotovosti musí banke ohlásiť stanovú dobu vopred.

Veľmi obľúbenou formou sporenia je vkladná knižka. Táto síce ponúka nižšiu mieru zhodnotenia ale na strane druhej máte k nahliadnutiu všetky pohyby na nej. Táto forma sporenia sa teší obľube najmä u žien a dôverujú jej najmä seniori.

Banky ponúkajú aj špeciálne sporiace balíčky pre deti, v týchto býva často zahrnuté aj poistenie pre Vaše dieťa. Ak však chcete aby poistka pokryla širšie spektrum nepredvídateľných udalostí obráťte sa aj na poisťovňu.

Najčastejšou príčinou sporenia sú nepredvídateľné udalosti, alebo inak povedané, že si najviac šetríme na horšie časy. Nutnosť bývania je taktiež veľmi častým dôvodom pre odkladanie finančných prostriedkov bokom. Preto sa veľkej obľube teší aj stavebné sporenie, ktoré Vaše finančné prostriedky zhodnotí so zaujímavým úrokom a to aj s možnosťou získať štátnu prémiu.