Investičné zlato 5 5 12

Investičné zlato

Investičné zlato je určené najmä pre tých, ktorí sa chcú zabezpečiť proti inflácii a majú záujem zabezpečiť si hodnotu svojho majetku aj do budúcnosti. V ponuku sú zlaté mince a tehličky. Výhodou zlatých mincí je, že sú vysoko likvidné, keďže sa ich cena v plnej miere odvíja od ceny zlata. Investičné zlaté mince sú razené oficiálnymi mincovňami po celom svete. Medzi najznámejšie patrí Wiener Philharmoniker, juhoafrický Kruegerrand či americký Eagle. Z pohľadu klienta je v podstate jedno od akého výrobcu si zlaté mince kúpi, pri investičných zlatých minciach je dôležitá rýdzosť zlata, ktorá musí byť minimálne 995 jednotiek. Investičné zlaté mince sú razené štandardne v štyroch veľkostiach : 1 oz, 1/2 oz, 1/4oz a 1/10 oz. OZ je označenie pre trójsku uncu, čo je 31,1035 gramov.

 

Ten kto sa rozhodne investovať do investičného zlata, si môže vybrať či si tehličku alebo mince odnesie domov, alebo ich uloží v bezpečnostnej schránke banky. V druhom prípade banka garantuje spätné odkúpenie, pretože len takto má istotu rýdzosti. Keďže ide o investičné zlato vysokej čistoty, nevzťahuje sa naň daň z pridanej hodnoty. Nedoriešená zatiaľ ostáva na Slovensku otázka či je investičné zlato predmetom dane z príjmu – v susedných krajinách je od nej oslobodené.

Výhody investovania do zlata

  • zlato patrí do kategórie konzervatívnych investícií a je vhodné ako prostriedok pre uchovanie hodnoty v neistých časoch ako sú práve tieto v ktorých momentálne žijeme
  • zlato je vhodné nie len pre ľudí s veľkým obnosom peňazí ale aj pre drobných investorov
  • zlato je vysoko likvidná komodita. Je obchodované 24 hodín denne 7 dní v týždni a dá sa tak kedykoľvek speňažiť
  • investičné zlato sa nevzťahuje daň z pridanej hodnoty
  • zlato neustále rastie a každým rokom zvyšuje svoje maximá

Nevýhody investovania do investičného zlata 

  • zlato nikdy nerastie rýchlim tempom oproti akciám obchodovaných na burze
  • zlato nie je pre tých čo chcú zbohatnúť ale pre tých čo chcú uchovať hodnotu svojho majetku
  • ak investujete do fyzického zlata musíte tiež počítať s nákladmi spojenými na úschovu. Odporúča sa uschovať zlato v bezpečnostnej schránke v banke.

 

Súčasťou investičného zlata by mal byť certifikát ktorý obsahuje Typ zlata, jeho originálny názov, hmotnosť, rýdzosť, značku a logo rafinérie a unikátne číslo.