V dnešnej dobe je možné požičať si peniaze takmer na čokoľvek

Finančná gramotnosť by mala patriť medzi základné vedomosti každého človeka, a to nielen kvôli všeobecnému prehľadu, ale aj kvôli tomu, aby ste sa počas života nedostali zbytočne do finančných problémov. Je pochopiteľné, že nie každý má dostatok peňazí na všetko, po čom túži a čo potrebuje, takže často je potrebné požičať si peniaze od známych či od finančných inštitúcií. Dôležité je vedieť si vybrať správny typ pôžičky a vhodne zvoliť výšku splátok tak, aby ste sa nezadĺžili na zbytočne dlhé obdobie a pôžičku niekoľkonásobne nepreplatili.

Na čo všetko si môžete požičať a aké druhy pôžičiek existujú?

Pokazilo sa vám auto a potrebujete kúpiť nové alebo iné ojazdené, nemáte však nazvyš pár tisíc eur? Celý rok sa tešíte na letnú dovolenku, no nech rátate, ako rátate, nijako vám to finančne nevychádza? Spotrebiče v domácnosti vypovedali svoju službu alebo sa chystáte na väčšiu rekonštrukciu bytu, ktorá však stojí nemálo peňazí? Vyskytla sa vo vašom živote neočakávaná udalosť a treba siahnuť až na dno svojich úspor? Na všetky tieto otázky existuje jednoduchá odpoveď – pôžička.

Áno, v súčasnosti máte možnosť požičať si peniaze naozaj na čokoľvek, avšak aj tu treba byť opatrný a vybrať si najvýhodnejší typ pôžičky alebo úveru. Základných typov je niekoľko.

· Krátkodobý úver – bezúčelový typ pôžičky na krátku dobu splatnosti (niekoľko mesiacov). Je výhodný najmä vtedy, keď potrebujete získať peniaze veľmi rýchlo, čo sa vám pri tomto type môže podariť už do 24 hodín. Výhodou úveru je okrem jednoduchosti vybavenia aj to, že nemusíte dokladovať, na čo požičané peniaze využijete. Za nevýhodu však býva najčastejšie považovaný vyšší úrok ako pri klasickom úvere.

· Lombardný úver – rýchly a krátkodobý typ úveru, pri ktorom však banky požadujú istenie hnuteľným majetkom (cenné papiere, tovar, vzácne kovy...). Pri tomto type si dávajte pozor, pretože pri nedodržaní doby splatnosti má banka nárok na váš majetok.

· Konsolidačný úver – slúži na splatenie požičaných peňazí alebo konsolidáciu viacerých pôžičiek. Výhodou je teda splácanie len jedného úveru namiesto platenia niekoľkých úverov, väčšinou aj s nižšou úrokovou sadzbou i mesačnými splátkami a dlhšou dobou splatnosti. Jeho maximálna výška je však limitovaná, a to sumou cca 20 000 eur v závislosti od banky.

· Kontokorentný úver – najjednoduchšia forma rýchleho požičania si peňazí, ktorá vám môže poslúžiť najmä pri neočakávaných výdavkoch. Je poskytovaný k bežnému bankovému účtu klienta v rôznej výške, dohodnutej vopred medzi bankou a klientom. Ide vlastne o čerpanie peňazí z vášho účtu do mínusu, pričom úroky na jeho splatenie sa vám účtujú len počas dní, kedy bol čerpaný. Jeho splatenie je jednoduché, a to priamo prijímaním finančných prostriedkov na váš účet a pohybuje sa v rozmedzí okolo 12 mesiacov.

Okrem vyššie uvedených existujú aj rôzne iné formy pôžičiek, ktoré si nastavujú samotné finančné inštitúcie. Ide napríklad o pôžičku na zmenku, SMS pôžičku, online pôžičku, pôžičku bez registra, pôžičku bez dokladovania príjmu, súkromnú pôžičku, kolektívnu pôžičku, mini pôžičku, krátkodobú pôžičku, pôžičku pred výplatou, účelovú alebo bezúčelovú pôžičku, lízing alebo pôžičku na auto, pôžičku na bývanie, študentskú pôžičku, pôžičku pre mladých, pôžičku pre ženy na materskej dovolenke, pôžičku pre podnikateľov, pôžičku pre dôchodcov a mnohé iné.

Od koho si požičať?

Pokiaľ nemáte možnosť požičať si peniaze od známych, ktorí od vás pravdepodobne žiadne úroky pýtať nebudú, využiť môžete služby bánk alebo nebankových spoločností. Ich ponuka je takmer rovnaká a nájdete v nej účelové aj bezúčelové spotrebné úvery, možnosť refinancovať alebo konsolidovať úvery a mnohé iné služby a produkty.

Väčšina ľudí viac dôveruje bankám, a preto si volia radšej možnosť požičať si od nich. Banky v prípade pôžičiek majú výhodu aj v tom, že ak ste študent alebo mladý človek, môžete získať pôžičku výhodnejšie, pričom nebankovky vám výhodu neponúknu. V banke máte na výber od klasických pôžičiek cez hypotekárne, spotrebné a stavebné úvery až po rôzne kreditné karty, ktoré vám umožnia povolené prečerpanie.

Nebankové inštitúcie zas ponúkajú rôzne špeciálne typy pôžičiek, napríklad extrémne rýchle pôžičky (do 24 hodín), ktoré môžete získať už aj prostredníctvom SMS žiadosti, ďalej mikropôžičky určené na požičanie veľmi malých súm (niekoľko stoviek eur), pôžičky pre nezamestnaných alebo splátkové predaje, ktoré je možné využiť pri kúpe tovaru na splátky.

Oveľa výhodnejšie je požičať si od bánk, pretože tie sú dôveryhodnejšie, ale aj výška úrokov a splátok je pri nich nižšia v prípade nebankoviek. Ak vám však banka požičať odmietne, nebankovka vám požičia určite. Pozor si však dávajte na zmluvné podmienky, aby ste sa nedostali do problémov.

Ako si požičať a vypočítať výšku splátky?

V dnešnej internetovej dobe je požičanie peňazí naozaj veľmi jednoduché. O pôžičku môžete požiadať aj online vyplnením formulára na stránke banky, kde si nastavíte sumu, ktorú si chcete požičať, dobu splatnosti úveru a výšku mesačných splátok. Na výpočet splátky môžete využiť úverovú kalkulačku, ktorá vám zobrazí splátkový kalendár.

Druhou formou požičania peňazí je telefonický kontakt s pracovníkmi bankovej inštitúcie, takisto z pohodlia domova.

Ak však máte radšej osobné vybavovanie takýchto dôležitých vecí, zájdite priamo na pobočku vami vybranej banky. V banke najprv zistia, či spĺňate podmienky na udelenie pôžičky, následne vypíšete žiadosť s vašimi osobnými údajmi, v ktorej si zvolíte výšku úveru, dobu splácania a počkáte na jej schválenie alebo zamietnutie. V prípade schválenia podpíšete úverovú zmluvu a už len čakáte na peniaze.


Ďalšie články o pôžičkách

CETELEM pôžička

Prvenstvo v poskytovaní pôžičiek na našom trhu patrí jednoznačne spoločnosti CETELEM. Niet sa ani veľmi čomu čudovať, keďže na našom trhu začala pôsobiť už v roku 2000. Má tak veľa spokojných...

viac

Ručenie nehnuteľnosťou

Ručenie nehnuteľnosťou pri pôžičkách je bežné u všetkých poskytovateľov u nás. Ide o spôsob ručenia, ktorý poskytuje veriteľovi dostatočne veľkú záruku, že svoj záväzok budete splácať. Takéto...

viac

Finančné problémy majú svoje riešenie

Finančný sklz? Prázdna peňaženka? Nečakané výdavky? Ak pociťujete podobné príznaky, je na čase liečba. Naša liečba vám však naozaj pomôže. Nebojte sa žiadnych vedľajších účinkov, či doživotných...

viac