Ako sa zbaviť hypotéky čo najskôr

Práve pre vlastné bývanie sme nútení zadlžiť sa aj na niekoľko desiatok rokov dopredu. Žiť tak musíme s pocitom, že každý mesiac nemalé čiastka nášho rozpočtu putuje banke. Aj keď je podobný trend veľmi rozšírený, stále sa nájdu aj takí, ktorí pri podobných, aj keď nutných záväzkoch, zažívajú veľký strach. 
Je to prirodzené, musíte si na desiatky rokov zabezpečiť trvalý a nie práve malý príjem a vzhľadom na fakt, že práve v zamestnaní sa Vaša aktuálna situácia môže veľmi rýchlo zmeniť, a to neraz k horšiemu, zažívame ešte viac stresu. Ak však chceme bývať, je táto možnosť často nevyhnutná, a tak netreba myslieť len na stratu zamestnania a neschopnosť splácať záväzky. Nikto nechce prísť o svoj domov, no netreba sa zbytočne trápiť otázkami - čo ak. 
Podobné pocity veľmi dobre poznajú viacerí, no aby Vás celkom neovládli, treba myslieť dopredu. Netreba sa spoliehať na stabilný príjem, ale využite aj svoju aktuálnu lepšiu situáciu. Výbornú možnosť, ako si skrátiť dobu splácania, či znížiť mesačné splátky v prípade problémov je samozrejme mimoriadna splátka. 
Túto možnosť dnes ponúkajú takmer všetky banky, no bližšie podmienky hľadajte vo svojej zmluve. Ak si totiž neustrážite termíny, vyjde Vás takáto splátka pomerne draho. Niektoré banky si totiž účtujú až 5 % z mimoriadnej splátky. Svojim klientom však zväčša umožňujú dať aspoň jednu mimoriadnu splátku ročne, a to celkom zadarmo. Pomôcť rýchlejšie splatiť hypotéku môže aj zrýchlené splácanie, vďaka ktorému môžete každý mesiac k bežnej splátky pridať sumu, ktorú máte momentálne k dispozícií. 
Práve podobnými spôsobmi sa môžete svojich záväzkov zbaviť podstatne skôr, a tak šetriť nielen na úrokoch, ale aj na poplatkoch. V každej banke sa však akýmkoľvek poplatkom vyhnete v období zmeny fixácie. Treba si však strážiť termíny, aby ste nič nezmeškali. 
Mimoriadne splátky sú teda dobrým prostriedkom, ako ušetriť. Následne si môžete znížiť výšku splátok, no oveľa výhodnejšie je skrátenie doby splácania. Aby ste však s takouto sumou mohli počítať, treba ju najskôr našetriť. Ak je teda Vaša finančná situácia dobrá, určite si odkladajte čo možno najväčšiu sumu.


Ďalšie články o pôžičkách

Krátkodobá sms pôžička

Krátkodobé pôžičky sa vyznačujú v prvom rade krátkou dobou splácania. Najznámejším poskytovateľom tohto typu pôžičky je spoločnosť Ferratum, ktorá pôsobí vo viacerých európskych krajinách. Rýchlo...

viac

Ak si už požičať, tak výhodne

Pôžičky sú na našom trhu už dlho, vďaka nim môžeme vyriešiť takmer každé naše finančné starosti. Peniaze chýbajú vo väčšine domácností, no ak tento problém neriešite, môže Vám prerásť cez hlavu....

viac

Jesenné akcie v bankách

Ako ste sa dočítali už v prvej časti nášho seriálu, aj na jeseň sa banky snažia nalákať nových klientov rôznymi akciami. Teraz prinášame stručný prehľad ďalších bánk. Najväčšia banka na našom trhu...

viac